مدال افتخارت کو؟

در ذات هر انسانی است که دوست داره تا تشویق بشه. یعنی برای هر کار خوبی که میکنه بهش بگن افرین و دوست نداره برای کارهای بدش سرزنش بشه. شاید این هم جزء فطریات ما باشه و برای همین هم بهشت و جهنم و غیره با این چیزها سازگاری داره.

در هرضورت بنده هم چون لا جرم جزء آدمی ذات هستم و از نظر زیست شناسان به خاطر شباهتی که به این گونه از حیوانات دارم! خود را از این گونه جدا نمیبینم و خیلی دوست دارم تا تشویق بشم.

اولین تشویقی که به صورت خاص یادم مونده یکی از این مدال هاست که مشاهده میکنید. اولین مسابقه شنا در ۷ سالگی. تویه این مسابقه سوم شدم و یادم هست که پسر عموم هم بود و چهارم شد و برای اینکه روحیش خراب نشه بهش نقره دادن…. به من برنز دادن اونوقت… این شد که حس بچه گانم گل کرده بود و هر وقت مدالش را میدیدم تو سرش میزدم!!(الان هم احتمالا دوباره همون حس باعث شد بگم)

مدال های زیادی تویه رشته های ورزشی گرفتم و هرچی مسابقش مهم تر بود برای من هم مدالش با ارزش تر می شد. از سال سوم دبیرستان بود که یادم میاد دیگه زیاد مدال های دسته پایین برام اهمیت نداشت و در دبیرستان یکبار مدالی دادن که وقتی اومدم پایین انداختمش گردن یکی از بچه ها که هم سرویسی من بود. از اونوقت که یکم درکم بیشتر شده بود ارزش این مدال ها دستم اومد و فهمیدم به ظاهرش نیست. یعنی اگه از طلا خالص هم باشه ممکنه ارزشی برات نداشته باشه.

ارزش واقعیش اینه که از جای مهم و یا فرد مهمی این مدال حاصل بشه و خودت هم به دستش اورده باشی.

مثلا فرض کنید یک شخصی که همه قبولش دارن بیاد و بگه که اون شما را به عنوان فردی معتمد قبول داره. دیگه این برای شما میشه تابلو و افتخار بهش میکنید و هر جا از ویژگی های شما بخوان تعریف کنن همین را میگن.

حالا فرض کنید این فرد بزرگتر بشه …. بزرگترین کسی که شما فکرش را میکنید. یعنی خدا باشه.

خدا بیاد از شما تعریف کنه! چه حسی پیدا می کنید؟ چقدر دوست دارید تا خدا از شما تعریف کنه؟ راهش چیه خدا از ما تعریف کنه؟

راه حلش سادست…. قرآن را باز کنید ببینید خدا از کیا تعریف کرده. اگه مثل اونا بشیم اونوقت در اصل خدا داره از ما تعریف میکنه.

در مقابلش هم هست. ببینیم خدا از کیا بد گفته. مثل اونا نشیم.

 

 

پ.ن:

۱-جالبه چند وقتیه که روش قرآنی با بچه ها کار میکنم فهمیدم چقدر ما این جور سرزنش ها و بد گفتن های خدا را به خودمون نمی گیریم و از کنارش رد میشیم در صورتی که شامل خیلی از ماها میشه.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *